معاینات اردبیل مشاهده روزنامه اردبیل

معاینات: اردبیل مشاهده روزنامه اردبیل صفحه نخست روزنامه های اردبیل یکشنبه 3 اردیبهشت

گت بلاگز اقتصادی برنج خارجی قدرت قد کشیدن در بازار کشور عزیزمان ایران را پیدا می‌کند؟

ادعای بعضی واردکنندگان برنج برآن است که بعد از دوره ممنوعیت، قیمت برنج در بازارهای خارجی با نوسانات زیادی همراه است که این امر بی شک بر قیمت برنج داخلی تأثی

برنج خارجی قدرت قد کشیدن در بازار کشور عزیزمان ایران را پیدا می‌کند؟

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، ممنوعیت واردات و ترخیص برنج از ابتدای مرداد ماه تا آخر فصل برداشت با تصویر العمل بعضی واردکنندگان برنج روبرو شد، آیا که تجار معتقدند با هجوم خریداران بعد از اتمام این دوره تعادل بازار داخلی و خارجی از بین می رود.
گرچه اتخاذ سیاست ممنوعیت واردات با نشانه حمایت از تولید داخل از سوی وزارتخانه صورت گرفت، ولی فعالان این بخش معتقدند که این امر بدون در نظر گرفتن منافع مصرف کنندگان است.

عبارات مهم : بازار

همچنین به ادعای بعضی واردکنندگان بعد از دوره ممنوعیت قیمت برنج در بازارهای خارجی با نوسانات زیادی همراه بود که این امر بی شک در قیمت برنج داخلی تأثیر گذار است.
حال به سراغ مسئولین مربوطه می رویم تا از تأثیر ممنوعیت واردات همزمان با فصل برداشت و تأثیر آن در قیمت بازار داخلی و خارجی با خبر شویم.
مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گفت: بعد از اتمام دوره ممنوعیت و همزمان با ثبت سفارش برنج قیمت های جهانی حدود ۳۰۰ دلار زیاد کردن یافت، به طوریکه از ۸۰۰ دلار به هزار و ۱۵۰ دلار رسید.
وی افزود: کشور عزیزمان ایران یکی از عمده مشتریان برنج درجهان است که هر نوع عوض کردن در سیاست واردات این محصول بر بازار های جهانی تأثیر گذار است.
کشاورز با اشاره به ضرورت عوض کردن سیاست ممنوعیت واردات به زیاد کردن تعرفه بیان کرد: با توجه به هجوم خریداران بعد از دوره ممنوعیت جهت واردات و نابسامانی بازار داخلی و خارجی، بایستی وزارتخانه اقدام به عوض کردن این سیاست نماید.
واردات برنج در فصل برداشت چه عواملی را به همراه دارد؟
کاوه خاکسار مدیر کل دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزیگفت: با توجه به واردات هر سال ۸۰۰ هزارتن برنج و ممنوعیت واردات در مدت محدود، واردکنندگان باید جهت جلوگیری از نوسانات قیمت اقدام به واردات در مابقی ایام سال نمایند.
وی با اشاره به تأثیر عوض کردن سیاست ممنوعیت واردات به زیاد کردن تعرفه در فصل برداشت، افزود: با توجه به آنکه این امر تولید داخل را تحت الشعاع خود قرار می دهد، از این رو نگرانی هایی جهت کشاورزان ایجاد می نماید.
خاکسار ادامه داد: واردات برنج همزمان با فصل برداشت علاوه بر دلسردی کشاورزان بر قیمت های داخلی نیز اثر گذار است.
مدیر کل دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: با وجود آنکه گیلان و مازندران از استان های مهم تولید کننده برنج به شمار می رود از این رو اگر زمین ارزش افزوده کافی جهت کشاورزان را نداشته باشند، تبدیل شالیزار ها به ویلا گسترش می یابد.
اختلاط برنج ایرانی و خارجی با از بین بردن سیاست ممنوعیت واردات
عنایت الله بیابانی قائم مقام منزل کشاورز در گفتگو با خبرنگارصنعت،تجارت و کشاورزی بیان کرد: با توجه به تولید هر سال دو میلیون تن برنج، با کمبود یک میلیون تنی مواجه هستیم که درنهایت عوض کردن ممنوعیت واردات به زیاد کردن تعرفه در فصل برداشت بی نظمی و اخلال در تولید داخل را به همراه دارد.
وی افزود: همزمان با فصل برداشت، واردات برنج ممکن است از سوی بعضی تجار موجب اختلاط برنج ایرانی و خارجی شود که درنهایت این امر کیفیت برنج ایرانی را زیر سؤال می برد.
به گفته بیابانی درجهت کنترل قیمت و جلوگیری از نابسامانی بازار، مناسب ترین وقت واردات بعد از فصل برداشت است.
قائم مقام منزل کشاورز تصریح کرد: در واردات برنج رعایت نکات بهداشتی و جلوگیری از واردات برنج ناسالم، مشخصات واردات و وقت آن باید مشخص باشد، چراکه در گذشته بنا به تأیید وزارتخانه و شرکت استاندارد برنج های ناسالم زیادی وارد کشور شده است است.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: بازار | خارجی | سیاست | واردات | ممنوعیت | کشاورزی | قیمت برنج در بازار | اقتصادی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog